tma-05-300Koncem roku 2012 ve mně dozrál plán postavit prostoru pro meditaci ve tmě, tak jsme začali hned 3. ledna. Sám jsem před několika lety u Holgera Kalweita v Německu strávil ve tmě 12 dní a nejen, že to byla v té době pro mě ta nejlepší dovolená, posunulo mě to dál v duchovním hledání i praktických záležitostech.

Tma vyjasňuje vztahy, řeší pracovní záležitosti, odpovídá na otázky, obnažuje strachy. Zároveň dovolí člověku si odpočinout po fyzické i psychické stránce, jako žádná dovolená.

Holger přinesl tento druh ústraní z Tibetu. Tam se tomu říká Yang-Ti, anglicky dark retreat, Holger to moderně nazval Dunkelterapie - terapie tmou.

black-holePro tento druh ústraní není třeba být praktikujícím žádného druhu meditace. Tma sama vykoná, co má. Holger naopak doporučuje nedělat si žádné plány, představy, očekávání. Prostě přijít, odložit případné strachy a zhasnout. Pokud jste praktikující, poskytne vám tma ty nejlepší podmínky.

Už dříve jsem se podílel na projektování nadzemní stavby pro komunitu praktikující tibetský budhismus. Já jsem se rozhodl umístit prostoru pro ústraní pod zem. Zvolil jsem minimální půdorys, který však umožní plný komfort. Temný sklípek pojme pohodlnou postel, křeslo, místo na podlaze pro cvičení, záchod, sprchu a umyvadlo. Větrací kanály budou neustále obměňovat vzduch a doufám, že nebudou propouštět moc hluku. Ve sklípku nebudou žádné elektrické instalace, tedy minimální elektrosmog. Nechtěl jsem však vytvořit Faradayovu klec, která nepropouští ani vesmírné energie, proto jsem volil převážně přírodní materiály. Pod zemí je to trochu oříšek, uvidíme, jak se to povede.

Poté, co stavbu dokončíme, sám se jí chystám otestovat, odstranit případné nedostatky a nabízet k dispozici případným hledajícím.

signature