Přírodní stavitelství

Přírodní skladba a postup, který já používám je tento: Na zem (hlínu podloží) se nasype vrstva kačírku 10 -15 cm. To je proti vzlínání vody.

Pak se do vodoroviny položí trámky min. 10x10cm (tzv. polštáře). Každý trámek se podloží a vyklínuje na třech místech tak, aby byl minimálně 8 cm nad kačírkem. Celý prostor mezi polštářema a pod polštářema se vysype liaporem - stačí ta největší nejlevnější frakce, která nejlépe izoluje (extrudované jílové kuličky, někdy se jim říká keramzit). Liapor se v rámci možností zhutní. Pak se vyndá podložení polštářů a místa podložení se dosypou liaporem. Přes celou podlahu se přetáhne a k polštářům přisponkuje jutová netkaná textilie. Pak se k polštářům přitlučou podlahová prkna/palubky. Prkna mohou být tenká i 2.5 cm - protože celá podlaha včetně polštářů plave na liaporu. Podlaha dýchá a neprošlapává se, jako se to děje v případě pevně uložených polštářů s násypem. 

Toto slovíčko nezní moc přírodně, ale přesto řadím tuto stavební techniku k těm trvale udržitelnějším. Ono je totiž dost problematické vyrábět z přírodních materiálů vodotěsné nádrže a podzemní jímky tak, aby vydržely sloužit svému účelu po dlouhou dobu. Zadržování vody je přitom velice žádoucí.

Stěna z udusané hliněné malty.Recept pro přípravu hliněné malty (anglicky cob.) bývá podobný, ať už se používá na omítky, podlahu, stěny, pece, atd. Vždy sestává ze směsi jílu a písku v určitém poměru, slaměné řezanky, vody a případných příměsí pro získání větší pevnosti nebo voděodpudivosti.

Poměr jílu a písku

Následující popis je velice zjednodušený, proto to prosím berte s rezervou, jako ostatně vše na tomto světě. Každá hlína v sobě obsahuje kamínky různých velikostí. Těm miniaturně malým, které ani nejsou vidět pouhým okem, se říká jíl, těm větším písek a ještě větším kameny. Kdybychom dali do sklenice půlku hlíny a dolili vodou, pořádně rozmíchali, tak téměž okamžitě jako první na dno klesnou kameny s pískem a až po delší době se postupně usadí jíl na povrchu.

Částečně dokončené dusané stěny z nepálené hlínyStavět z nepálené hlíny (anglicky cob) se dá různými způsoby. Na našem území jsou nejběžnější hliněné cihly, kterým se říká mnoha způsoby: například vepřovice nebo kotovice. Dále je možné budovat tenčí stěny nahazováním hlíněné malty na dřevěný rošt, nebo budování stěny prostým uplácáváním z hliněných šišek.

Jelikož jsme měli k dispozici rámovou konstrukci z kulatiny, nabízela se tu možnost vyzkoušet techniku nabíjené hlíny do bednění. Tím vzniknou velice pevné a poměrně rovné monolitické stěny.


Při stavbě garáže s dílnou v květnu 2012 se v průběhu workshopu nestihlo ukázat, jak se provádí spoj dvou kulatin. Aby nebyli účastníci příliš ochuzeni, tak jsme s Honzou nafotili postup.

Jedná se o jeden ze spojů používaných při tesařině z kulatiny. Neoslabí příliš nosnou pozednici a zároveň zamezí posuvu krokve ve směru spádu střechy.

Následující fotoseriál s popisem dokumentuje jednotlivé kroky.

Trojnožka v kombinaci s bržděnou kladkou se hodí pro různé použití. Já ji používám hlavně pro tesání z kulatiny a vztyčování menších konstrukcí.