Pěstování

Při příležitosti přítomnosti bagru jsme začali se zakládáním vyvýšených záhonů na větší ploše. Po několika letech experimentování s permakulturou nás hodně oslovila metoda katalánské zahradnice You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video.

007small- Slunečnice topinambur, starším názvem topinambur hlíznatý, zkráceně jen topinambur, lidově zvaná židovské brambory nebo řidčeji také jeruzalémské artyčoky,  je bylina čeledi hvězdni-covitýchV Evropě, kam se dostaly z Mexika nebo Brazílie, se pěstuje od 16. století. Později byly vytlačeny brambory. Topinambury jsou prý velmi vhodné pro diabetiky (nemáme osobní zkušenost), protože neobsahují škrob, kterého je mnoho v bramborách, ale diabeticky vhodný inulín, dále železo, křemík, draslík a vitamín C. Je nenáročná na podmínky prostředí, snáší vlhké i suché polohy, hlízy nejsou poškozovány ani silnými mrazy, je proto vhodná pro pěstování i v podhorských i horských oblastech -

Rádi bychom tvořili z proutí různé koše, košíky, lísy na sušení ovoce, mísy, "kukaň" pro kachny, plůtky, všelijaké výplety (např. zábradlí, pergloly) ....

Jak to bylo se sklizní a využitím proutí tuto sezónu.

Na popud stydlivějších přátel jsme se rozhodli vedle mola u fóliového jezírka zasadit převlákárnu.

Použili jsme nejsilnější pruty vrby konopiny a ameriky z první sklizně našeho prutníku. Do stavby je nejlepší se pustit na jaře, jakmile roztaje zem. Spolupráce dvou lidí je téměř nezbytná. Během stavby je důležité kolem prutů stále prolívat vodu, aby si okolní půda dobře sedla kolem podzemní části prutu. V zalévání je dobré pokračovat i po dokončení zelené stavby. Obzvláště pokud je suché jaro. Růžové čáry v nákresu znázornují místa svázání pevným provázkem. Můžete zkusit pruty před svázáním v místě dotyku naříznout. Stává se, že do sebe vzájemně prorostou. Převlékárna zatím ještě svou funkci zcela neplní, ale očekáváme, že se časem sama zahustí.

 MarketaPodpis

Tento šikovný štípák (kozí nožku) si můžete snadno vyrobit sami.

tpUrčitě jste někde v kůlně, na sběrném dvoře nebo doma narazili na zbytky starých kabelů. Můžete je opatrně rozdělit na jednotlivé dráty obalené bužírkou a využít. Nám se osvědčily při lokálním oplocování stromů a keřů, kdy se pletivo jejich pomocí jednoduše připevnilo ke kůlu. I po několika letech je opět můžete jednoduše od kůlu oddělat a znovu použít. Využili jsme je i při spojování dočasných konstrukcí z klacků, prutů (opora pro popínavé rostliny - dýně, akokča, fazole, hrášek, divoká rajčata) nebo palet. Konstrukce se dají na jaře jednoduše vztyčit, na podzim rozebrat a dřevo i drát uschovat na příští rok.

origami

Rádi využíváme při manipulaci se semínky nebo menším množstvím sušených bylin šikovnou obálku. Uplatní se dobře při objednání většího množství semínek a jejich následného rozdělování i uskladňování vlastního osiva. Navíc si obálku můžete vyrobit i v terénu, když objevíte nějaká dozrálá semínka. Určitě najdete po kapsách nebo v batohu kus papíru (v nouzi lze použít účet i jízdenku na vlak nebo autobus). Pokud obálku trochu vyzdobíte, tak potěší i jako milý dárek. Fotografický návod s popisem následuje.